L’Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede
Program L’Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede bol na Slovensku spustený v roku 2016. Cieľom programu je podpora výskumníčiek pôsobiacich na Slovensku a uznanie ich práce prostredníctvom finančnej podpory a mediálneho zviditeľnenia, ktoré im pomôže budovať ich sieť kontaktov a inšpirovať mladé dievčatá k tomu, aby si vybrali vedeckú kariéru.
Hoci digitálna revolúcia so sebou prináša mnoho príležitostí, zastúpenie žien v kritických oblastiach ako sú informačné technológie, nanotechnológie, matematika, fyzika a inžinierstvo, nie je dostatočné. Ženy predstavujú iba jednu tretinu (36 %), na vedúcich pozíciách ich pracuje iba 9 %. Tento nepomer je ešte výraznejší, ak vezmeme do úvahy, že ženy tvoria 70 % pracovníkov v zamestnaniach s vysokým rizikom automatizácie. Odhaduje sa, že do roku 2050 zanikne polovica súčasných pracovných miest, pričom ženy stratia päť pracovných miest na každé získané, zatiaľ čo muži prídu iba o tri.*
Na fotke zľava: Jeho Exc. Pascal Le Deunff, veľvyslanec Francúzska na Slovensku; Denisa Frelichová, generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO; prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc., členka Predsedníctva SAV a predsedkyňa odbornej komisie; Mgr. Natália Salomé Móller, PhD., laureátka v kategórii fyzikálne a formálne vedy; prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda SAV; Ing. Jana Šimeg Veterníková, PhD., laureátka v kategórii inžinierske vedy a technológie; Mgr. Lívia Labudová, PhD., laureátka v kategórii vedy o živej prírode; Brigitte Streller, generálna riaditeľka LOréal na Slovensku
Ako prebieha program L’Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede?
Program L’Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede, každoročne stanovuje kritériá pre daný rok a zverejňuje aktuálnu prihlášku na stránke www.forwomeninscience.com.
Vedkyne, ktoré spĺňajú kritériá, sa zaregistrujú a nahrajú požadované dokumenty. Následne bude vybraných 12 finalistiek, ktoré osobne odprezentujú svoje projekty (TBC) pred porotou zloženou z odborníkov na vedu, vedenou prof. RNDr. Ľubicou Lacinovou, DrSc.
Z nich budú vybrané tri vedkyne ako víťazky. V roku 2025 bude udelená suma 21 000 eur, ktorá sa rozdelí medzi tri vedkyne. Vedkyne budú môcť sumu voľne použiť na priame alebo nepriame rozvíjanie svojej kariéry.
V roku 2024 sa uskutočnil už 8. ročník podujatia. Ocenené vedkyne si rozdelili sumu 21 000 eur, ktorú môžu použiť na profesijný, ale aj na osobný rozvoj. Celkovo sa do programu tento rok zapojilo takmer 40 vedkýň.
Na programe spolupracujeme so Slovenskou komisiou pre UNESCO a Slovenskou akadémiou vied.
*Zdroj dát: unesdoc.unesco.org/in/rest/annotationSVC/DownloadWatermarkedAttachment/attach_import_2b075c2e-6ec0-4a5d-a3ab-467f57b805b7?_=375429eng.pdf?to=30&from=1