complianz-gdpr
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /data/0/c/0c941983-c04f-425e-a47d-dd0e1a222de8/sovva.sk/web/wp-includes/functions.php on line 6114pods
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /data/0/c/0c941983-c04f-425e-a47d-dd0e1a222de8/sovva.sk/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Slovenskí experti v spolupráci s albánskymi odborníkmi a akademickým sektorom odštartovali jednoročný projekt s cieľom podpory inovačného potenciálu albánskeho kreatívneho odvetvia. Projekt sa začal v decembri 2018 v Škodre prvým kolom Kreatívnej Akadémie pre študentov, inžinierov a podnikateľov. Kreatívny priemysel – zahŕňajúci reklamu, architektúru, umenie, fashion a dizajn priemysel, IT a médiá – je skrytým potenciálom inovačnej komunity. Tento sektor zdvojnásobil svoj prínos k európskemu HDP z 2,6 % v roku 2005 na 5,3 % v roku 2015. Projekt je realizovaný Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity s podporou Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu a v spolupráci s inovačnou spoločnosťou Neulogy.
Študenti z deviatich albánskych univerzít počas dvojdňového workshopu rozšírili svoje skúsenosti a vedomosti z oblasti kreatívneho priemyslu a zručnosti v oblasti biznisu a podnikania. Budúci architekti, IT špecialisti, podnikatelia, dizajnéri, inžinieri a mestskí plánovači čerpali inšpiráciu zo slovenského ekosystému v kreatívnom priemysle, zastúpeného Zorou Jaurovou a Danou Kleinert.
Dana a Zora sú známymi predstaviteľkami kreatívneho priemyslu na Slovensku s medzinárodným dosahom. Dana Kleinert je módnou návrhárkou rovnomennej značky, ktorá pomohla s roztrieštenosťou módneho priemyslu na Slovensku vytvorením Slovak Fashion Council. Táto organizácia pomáha slovenským dizajnérom pri presadzovaní spoločných záujmov, získavaní podpory zo strany vlády a prezentovaní sa doma aj v zahraničí. Vďaka Daninmu projektu získali slovenskí návrhári možnosť prezentovať svoju prácu v Londýne na International Fashion Showcase. Zora Jaurová je filmovou producentkou a odborníčkou na politiky v oblasti kreatívneho priemyslu a bola riaditeľkou projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice.
V úvode workshopu Zora prezentovala študentom náhľad do sveta kreatívneho priemyslu, jeho potenciálu a histórie. Následne sa študenti zamysleli nad podobnosťou a rozdielmi medzi Slovenskom a Albánskom a identifikovali najlepšie skúsenosti, ktoré môžu byť potenciálne aplikované aj v Albánsku. Druhý deň seminára bol venovaný celodennému bootcampu, ktorý zahŕňal ideáciu, validáciu a tvorbu podnikania. Tímy študentov sa predstavili v rámci krátkych prezentácií (pitch) pred slovensko-albánskou porotou s motiváciou vyhrať výlet na Slovensko. Víťazným tímom sa stali študenti z Polis Univerzity – Esmerina Hidri, Rei Çollaku, Kristi Janku a Xhoi Plesati. Porotu presvedčil ich nápad vytvoriť platformu pre kreatívcov na predstavenie svojich portfólií podobným spôsobom ako LinkedIn. Ako odmenu dostane tím možnosť cestovať do Bratislavy v marci 2019 spolu so zástupcami partnerov projektu z Centra pre podporu konkurencieschopnosti, Polis University a ďalších. Na Slovensku sa stretnú s miestnymi aktérmi kreatívneho priemyslu, jeho tvorcami, módnymi návrhármi, architektmi a ďalšími stakeholdermi.
Skúsenosti zo Slovenska ukazujú, že prvým krokom k vytvoreniu inovatívneho startupového ekosystému je voľná a otvorená reflexia problémov, ktoré treba adresovať, a zručností, ktoré sú na to potrebné. Workshop v Škodre bol úspešný v tom, že preniesol túto potrebu do albánskeho kontextu a umožnil nové smery zmýšľania o podnikaní. Študenti stavali na tradičných albánskych produktoch akými sú textil alebo olivový olej a navrhli odvážne nápady, rovnako ako aj investície a konzulting začínajúcim biznisovým nápadom a narušenie tradičných procesov výroby v módnom priemysle. Daniel Straka, výkonný riaditeľ SOVVA, ocenil, že študenti „majú veľa energie a nápadov na zmenu ich krajiny cez vytvorenie nového kreatívneho ekosystému Albánska„.
Vychádzajúc z úspechu prvej Kreatívnej Akadémie, tento formát sa uskutoční opäť na jeseň 2019. SOVVA a partneri budú realizovať Akadémiu pre podporné organizácie (súkromný, verejný a akademický sektor) v máji 2019, kde stakeholderi zlepšia svoju kapacitu a expertízu v podpore kreatívneho priemyslu. Na jeseň 2019 sa startupy, MSP z odvetvia kreatívneho priemyslu a ich podporovatelia stretnú na regionálnej konferencii v Tirane. Cieľom je vytvoriť priestor na transfer know-how a skúseností. Ak sa nemôžete zúčastniť ani jedného z podujatí, závery z Akadémie budú zahrnuté vo Virtuálnom inkubátore pre kreatívny priemysel, ktorý bude vytvorený na Polis University.