Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the complianz-gdpr domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /data/0/c/0c941983-c04f-425e-a47d-dd0e1a222de8/sovva.sk/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the pods domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /data/0/c/0c941983-c04f-425e-a47d-dd0e1a222de8/sovva.sk/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Tohtoročná Európska noc výskumníkov bude iná! - SOVVA

Tohtoročná Európska noc výskumníkov bude iná!

Aj keď sme sa celý rok tešili na stretnutie s výskumníčkami a výskumníkmi, ktorí každoročne prinášajú na Európsku noc výskumníkov zaujímavé ukážky, pokusy a prezentujú svoju neobyčajnú prácu, stretneme sa aspoň online a môžete sa tešiť hneď na niekoľko formátov pre malých aj veľkých. 

Mottom roka 2020 bude „Veda bez hraníc“, ktorým chceme poukázať na to, že výskum a inovácie prekračujú nielen geografické hranice, ale zachádzajú aj za hranice bežného poznania. Vďaka búraniu fyzických aj mentálnych hraníc a spolupráci výskumníkov a inovátorov môžeme dnes všetci využívať výsledky vedy v každodennom živote. Navyše, vedci a inovátori prekračujú aj hranice každodenného poznania a vďaka tomu zlepšujú náš život vo všetkých oblastiach. Za všetkými dôležitými objavmi a zlepšeniami stoja výskumníci a inovátori a ich zvedavosť a odhodlanosť – vďaka nim máme internet, môžeme vidieť čiernu dieru, liečiť choroby či vytvárať umelú inteligenciu. Navyše sa dôležitosť vedy a vedeckého bádania ešte výraznejšie ukázala aj v posledných mesiacoch, keď sa celá spoločnosť v boji s COVID-19  spolieha na vedecké poznatky a ľudí, ktorí za ňou stoja. Cieľom výnimočného programu Európskej noci výskumníkov je ukázať, že na Slovensku máme špičkových vedcov v rôznych oblastiach a priniesť  ich prácu prostredníctvom virtuálneho sveta aj do škôl a k vám domov

Program tohtoročnej Európskej noci výskumníkov sa bude skladať z viacerých častí a formátov:

Online štúdio Európskej noci výskumníkov 

Napriek tomu, že sa nebudeme môcť stretnúť osobne a zažiť vedu naživo, chceme Vám priniesť čo najpútavejší a najinteraktívnejší zážitok. Preto sa tradičný hlavný formát presunie zo Starej tržnice do interaktívneho online štúdiaCelodenný live program zo štúdia bude určený pre všetky vekové kategórie – dopoludnia bude pripravený program pre školy, do ktorého sa budú môcť zapojiť učiteľky a učitelia so svojimi žiakmi, popoludní pripravujeme odborné diskusie a podvečerný program sa sústredí na široké publikum.  Počas celého dňa sa môžete sa tešiť na prezentácie, ukážky, diskusie, vedeckú a svetelnú šou. 

Navštív svoju školu – Spoznaj svojho vedca – virtuálne

Tento formát sme pôvodne chceli realizovať ako návštevy vedcov a vedkýň na školách po celom Slovensku, avšak vzhľadom na aktuálnu situáciu sa uskutoční iba v online podobe. Po prvýkrát na Slovensku tento jedinečný koncept prepojí vedcov priamo so školami. Zapojené školy v rámci  formátu Spoznaj svojho vedca aspoň vo virtuálnej forme  stretnú úspešného vedca – absolventa svojej školy, ktorý im predstaví, čomu sa venuje a žiaci sa dozvedia viac o možnostiach, ktoré veda ponúka.  Zapojení vedci v rámci programu Navštív svoju školu budú mať možnosť aspoň v online forme navštíviť školu, ktorú absolvovali. Pripomenú si tak svoje študentské časy a žiakom alebo študentom priblížia svoju vedeckú kariéru, to, čomu sa venujú a ukážu im, že vedecká práca je zaujímavá. 

Veda bez hraníc

Hlavné motto tohto ročníka zastreší celodenné menšie live prezentácie pre užšie publikum, ktoré budú realizované prostredníctvom online platformy. Počas celého dňa budete môcť sledovať live streamy s vedcami, s ktorými sa tiež budete môcť priamo spojiť a pýtať sa na to, čo vás zaujíma. Pre zapojenie do tohto programu bude otvorená registrácia. 

Vedecký kuriér

Prostredníctvom tohto nového konceptu chceme priniesť pokusy a zážitkovú vedu priamo do škôl a k žiakom a nahradiť tým pokusy a experimenty, ktoré tento rok nebudete môcť zažiť na festivalových miestach. Úplná novinka a pilotný projekt v rámci Európskej noci výskumníkov pripraví vedecké sety pre žiakov a študentov s experimentami a ukážkami vedeckej práce, ktoré si budú môcť sami vyskúšať. 

Súťaže

Ani tento rok nevynecháme tradičné súťaže. Pripravená bude výtvarná súťaž Nakresli svojho vedca  pre žiakov ZŠ v dvoch kategóriách – 1. a 2. stupeň, v ktorej môžu vyhrať LEGO.

Druhá fotosúťaž  bude určená pre žiakov 2. stupňa ZŠ a študentov SŠ, kde budeme chcieť vidieť ako sa učia vedu. Úlohou bude zverejniť fotku pod hashtagom #ucimsavedu alebo nám ju poslať do správy. Súťažiť sa bude o zaujímavé hodnotné ceny. 

Tretia súťaž bude úplnou novinkou a zapojiť  sa do nej môžu učiteľky a učitelia ZŠ a SŠ, keď zverejnia alebo pošlú fotku s hashtagom #ucimvedu.  Učiteľ/ka bude môcť vyhrať pre svoju školu mikroskop a súčasťou výhry bude aj návšteva Slovenskej akadémie vied a britského veľvyslanectva na Slovensku.

Sprievodné podujatia

Aj tento rok pripravujeme sprievodné podujatia na rôznych miestach. Pred festivalom vedy sa uskutočňujú online Vedecké kaviarne a Vedecké cukrárne, ktoré prinášajú prezentácie slovenských vedcov na aktuálne témy.  Vedecké kaviarne a Vedecké cukrárne sú vďaka online formátu sú dostupné všetkým záujemcom o vedu.

Okrem toho pripravujeme projekt Príbehmi proti predsudkom, ktorý bude realizovaný v spolupráci s Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV a Nadáciou Milana Šimečku. Cez aktivitu Príbehmi proti predsudkom žiaci a žiačky 2. stupňa ZŠ môžu zažiť simuláciu výskumu na vlastnej koži a dozvedia sa viac o tom, čo sú to predsudky a stereotypy, ako sa tvorí dotazník, aké podoby môže mať experiment a ako sa dajú vedecké poznatky z takéhoto výskumu preniesť do praxe.

Aj tento rok budeme radi, ak bude možná realizácia sprievodného programu v Tekovskej hvezdárni v Leviciach, vo Hvezdárni Medzev a v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči – o príprave tohto programu Vás budeme bližšie informovať.