complianz-gdpr
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /data/0/c/0c941983-c04f-425e-a47d-dd0e1a222de8/sovva.sk/web/wp-includes/functions.php on line 6114pods
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /data/0/c/0c941983-c04f-425e-a47d-dd0e1a222de8/sovva.sk/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Pandemický ročník súťaže L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede si budú víťazky Svetlana Miklíková a Dominika Fričová pamätať natrvalo. Príprave projektov venovali nesmierne množstvo úsilia a kvôli neistej situácii sa rozhodlo, že všetky projekty laureátiek 4. ročníka budú oceňované porotou online.
„Kvôli pandemickej situácii v krajine sme museli zrušiť niekoľko udalostí spojených s talentovaným programom slovenskej edície L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede vrátane slávnostnej ceremónie. Ani koronavírus nás však nezastaví v podporovaní a oceňovaní prác žien vo vede“ uviedla Brigitte Streller, generálna riaditeľka spoločnosti L’Oréal Slovensko.
Obe výherkyne získali výhru vo výške 5000 EUR, ktorú môžu investovať do ďalšieho výskumu alebo na osobné účely. Ceny boli vzhľadom na aktuálnu situáciu a opatrenie laureátkam odovzdané 12.októbra 2020 za účasti zástupcov Slovenskej akadémie vied a SOVVA.
Cieľom projektu je vyzdvihnúť prácu slovenských vedkýň a upriamiť pozornosť médií na ich talent a úspechy, osloviť mladú generáciu a motivovať ju k zvoleniu vedeckej kariéry.
Tohtoročné ceny boli udelené v kategórii:
Mgr. Svetlana Miklíková, PhD.
Pôsobí v Ústave experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave. Predmetom skúmania v rámci jej projektu je predklinický model organoidov, ktorý pozostáva nielen z prsníkových nádorových buniek, ale aj mezenchymálnych stromálnych buniek predstavujúcich dôležitú súčasť nádorového mikroprostredia.
MUDr. RNDr. Dominika Fričová, PhD.
Pracuje v Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave a cieľom jej výskumu je Parkinsonova choroba, kde dochádza k selektívnemu odumieraniu dopamínergných neurónov. Hľadá spôsob ako spomaliť proces starnutia týchto buniek a pomôcť pacientom.
K účasti na slovenskej edícii projektu sa tento rok prihlásilo 28 vedkýň, ktoré splnili podmienky v dvoch kategóriách a to do 35 rokov a 45 rokov a dosiahnutie titulu PhD. vo vedeckých oblastiach. Odborná porota zložená zo zástupcov Slovenskej akadémie vied, Slovenskej komisie UNESCO a SOVVA posudzovala všetky projekty a vybrala dve víťazky.
Celú tlačovú správu si môžete prečítať tu.